Otomobil
  Post on Apr 27, 2019
  İngiltere'de yeni bir araştıma yüzlerce anahtarsız giriş ve çalışma sistemi bulunan aracın çalınma ...
  Otomobil
  Post on Jan 23, 2019

  İsveç 2030 dan sonra komple Elektrikli arabalara geçiyor.

  Otomobil
  Post on Jan 23, 2019

  Yeni otomobil satın almanın heyecanıyla unutabilirsiniz. Ancak İkinci Elde Satış Değerini Artıran ...

  Otomobil
  Post on Jan 21, 2019

  Uganda yerli hibrit araç üretimine de başlayacak.

  Otomobil
  Post on Jan 21, 2019

  Otomobil Sürüşünü Tamamen Değiştirecek 12 Otomobil Teknolojisi.

  Otomobil
  Post on Jan 20, 2019
  Alman otobanlarında, tek bir noktada hız tespiti yapan radarlara alternatif olarak, 2 kilometre ...

  Karanlıkta Araç Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

   Karanlıkta Araç Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?
  Çoğumuz zorunda kalmadıkça gece araba kullanmayı tercih etmeyiz. Karanlıkta araba kullanmak gerçekten zor. Etrafı yeterince net görememenin yanı sıra çevrenizdeki araçların gözünüzü alan farları rahat bir sürüş alanı sağlamıyor. Bu durum rahatsız ediciliği kadar tehlikeli bir yolculuğun sinyallerini de veriyor.
   
   
  Hatta araştırmalara göre geceleri gündüze nazaran üç katı daha fazla kaza gerçekleştiği bilinmekte. Gece yola çıkan sürücülerin sayısı az olmakla birlikte kazaların çoğu gece yapılıyor. Tahmin edileceği üzere geceleri renkleri ayırt etme, derinlik algısı gibi konularda çok başarılı olamıyoruz. Ayrıca yorgunluktan dolayı gözlerin bulanıklaşması kazalara davetiye çıkarabiliyor. Bu tip durumların önüne geçip geceleri de aracınızı rahat bir şekilde kullanmak istiyorsanız önerilerimize dikkat etmenizde fayda var.
   
   
   
  Farlarınızı Ayarlayın
  Farlarınızın ayarı dengesiz veya olması gerekenden düşük olabilir. Özellikle karanlıkta aracınızı daha rahat kullanabilmek için farlarınızı doğru bir şekilde ayarlamanız önemli.
   
   
  Işıkları doğru ayarladığınız halde kimi zaman aydınlatmayı fark edemeyebilirsiniz. Bu, yoldaki kirin, tozun farlarınıza yapışmasından kaynaklıdır. Bu nedenle ara ara farlarınızı temizlemeyi ihmal etmeyin.
   
   
  Eski araçların çoğunda farlar plastik lensle kaplı olduğundan farların dış yüzeyinde sararma görülebilir. Böyle bir durumda far cilası ile farlarınızı temizleyebilirsiniz.
   
   
   
  Gösterge Paneli Işığını Düşük Tutun
  Araba kullanırken gösterge panelinin ışıklarını düşük seviyede tutmaya özen gösterin. Çünkü yüksek düzeyde bir ışık ileriyi rahat görmenize engel olacaktır.
   
   
  Harita ışıkları da benzer bir duruma sebep oluyor. Sürücü koltuğundan ışığın kaynağı görülmüyorsa, iyi bir harita ışığına sahipsiniz demektir. Ancak harita ışığınız iyi olsa da gece sürüşlerinde ışıkları kapalı tutmanızda fayda var. Ayrıca ışığı içeriği dağıtan kalitesiz iç ışıklar da sürücünün gözünü alarak yolu görmesini zorlaştırıyor.
   
   
   
  Gözlerinizi Dört Açın
  Gece yola çıkan hayvanları görmeniz zor olabilir. Bu sebeple yol dışından yola gelecek hayvanlar olabileceğini göz önünde bulundurarak özellikle orman ve dağ yolarında dikkatli olun.
   
   
   
  Gözlüklerinize Dikkat Edin
  Eğer gözlük kullanıyorsanız gözlüğünüzü temiz tutun. Camlarda oluşabilecek kirliliğin yanına gözlüğünüzdeki kirliliğin eklenmesi görüş kabiliyetinizi azaltacaktır.
   
   
   
  Parlayan Işıklardan Gözünüzü Kaçırın
  Yol üzerindeki parlayan ışıklar gece dikkatinizin dağılmasına sebep olabilir. Karanlık yolda gösterge panelinin hafif ışığıyla gitmeye alışmışken size yaklaşan başka bir aracın farları bir anda gözünüzü alabilir. Arkanızdaki aracın uzun farları açıksa dikiz aynanızın yardımıyla ışığın görüşünüzü etkilemesini önleyebilirsiniz.
   
   
   
  Sis Lambalarını Alçak Tutun
  Sis lambaları adı üstünde sisli havalarda aracın önünü aydınlatıp rahat bir sürüş sağlamasıyla bilinir. Sis yerden yüksek bir mesafede olduğu için sis lambaları fazla yüksekte bulunup parlamaya sebep olmamalıdır.
   
   
  Bu ışıklardan havanın sisli olmadığı zamanlarda da yararlanılabilir. Farlardan daha güçlü ışık yaydıkları için gece görüşünü rahatlatır. Aracın önünde yere yakın bulunan sis lambaları, yoldaki küçük taşların gölgelerini ve çukurları görebilmemize de yardımcı olur.
   
   
   
  Dış aynalarınızı Temiz Tutmaya Ve Ayarlamaya Özen Gösterin
  Aynalarınız kirliyse arkanızdaki araçtan yansıyan ışık gözünüzü alabilir. Gözünüzde dağınık şekiller belirir ve bu da tehlikeli bir yolculuğun sinyallerini verir. Bunu fark ettiğiniz anda aynalarınızı hemen temizlemelisiniz.
   
   

  Günün Öne Çıkanları

  Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Bakır, "Kenenin cımbızla, parçalamadan ve ezmeden bir seferde çıkarılması lazım" ...
  Akit yazarı Burak Karen, gurbetçi Türklerin Almanya'da 100 milyar avroları olduğunu belirterek, "Erdoğan’ın bir işaretiyle paralar ...
  PARİS – Avrupa Birliği (AB) içerisinde Schengen serbest dolaşım sisteminin iptali olasılığı gün geçtikçe somutluk ...

  Bunlarda ilginizi çekebilir

  ©2002 -2018 SılaYolu.com Tüm Hakları Saklıdır.

  Sıla Yolu.com. Almanya ve Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımıza 'Silayolu Rehberi olma misyonu üstlenmiş ve bu sorumlulukla hayata geçmiş bir websitesi olarak yola cıkmıştır.

  Avrupa'da kendi alanında 2002'den bu yana 1 Numara olan SilaYolu.com Avrupa'da en çok ziyaret edilen internet portallarından bir tanesidir.

  • info@silayolu.com 
  • Hotline: 01805 47 44 66

  Çözüm Ortaklarımız

  Please publish modules in offcanvas position.