Otomobil
  Post on Apr 27, 2019
  İngiltere'de yeni bir araştıma yüzlerce anahtarsız giriş ve çalışma sistemi bulunan aracın çalınma ...
  Otomobil
  Post on Jan 23, 2019

  İsveç 2030 dan sonra komple Elektrikli arabalara geçiyor.

  Otomobil
  Post on Jan 23, 2019

  Yeni otomobil satın almanın heyecanıyla unutabilirsiniz. Ancak İkinci Elde Satış Değerini Artıran ...

  Otomobil
  Post on Jan 21, 2019

  Uganda yerli hibrit araç üretimine de başlayacak.

  Otomobil
  Post on Jan 21, 2019

  Otomobil Sürüşünü Tamamen Değiştirecek 12 Otomobil Teknolojisi.

  Otomobil
  Post on Jan 20, 2019
  Alman otobanlarında, tek bir noktada hız tespiti yapan radarlara alternatif olarak, 2 kilometre ...
  Türkiye’de sigorta yüzde 50 daha ucuz!

  Yeni yasa yürürlüğe girdi: Yurtdışı plakalı araçlara Türkiye’de sigorta yüzde 50 daha ucuz!

  2015’in Ekim ayında yurt dışından Türkiye’ye getirilen araçların yurt içinde kalma süresi 6 aydan 24 aya çıkarıldı.

  Ancak yurtdışında yapılan sigorta Türkiye’de sadece 3 ay geçerli olduğu yönünde uzmanlar uyarıyor. Peki Türkiye’de 3 aydan fazla kalacak araçlar için nasıl bir yöntem izlenmeli?

  Ekim 2015’de yurt dışından Türkiye’ye getirilen araçların yurt içinde kalma süresinin 6 aydan 24 aya çıkarılması başta Avrupa’daki emekliler olmak üzere gurbetçilere büyük kolaylık sağladı. Yılın uzun bir süresini Türkiye’de geçiren emekliler, araçlarını özgürce Türkiye’de kulanırken, bazı gurbetçiler de Türkiye’ye götürdükleri araçları anavatanda bırakarak her izin dönemi araç götürme derdinden kurtulmuş oldu. Ayrıca yasal olmamasına rağmen 2 yıl için Türkiye’deki akrabalarına araç götürenlerin oranı da bir hayli arttı.

  Yurtdışı plakalı araçlara 3, 6 ay ve 1 yıllık sigorta mümkün

  Peki bu süre boyunca, Avrupa’da aracın alındığı ülkeden mi yoksa Türkiyeden mi sigorta açtırmak daha hesaplı? Bu noktada gurbetçilerin bilmesi gereken önemli bir husus var. Çünkü yurtdışında yapılan sigortalar, Türkiye’de sadece 3 ay için geçerli. Bunun dışındaki bir sürede oluşacak kazalar bu ülkede yapılan sigortalar içerisine girmiyor.

  1 Nisan’da yürürlüğe girdi yüzde 40’a varan indirim

  Peki Türkiye’ye getirilen yurtdışı plakalı araç ile ilgili nasıl bir yöntem izlenmeli? Artı33 de yer alan haberde, son dönemde Türkiye’de yurtdışı plakalı araçların büyük oranda arttığı, Türkiye plakalı araçlar için trafik sigortası en az 1 yıllık yapılabilirken yurtdışı araçlara 3, 6 ay ya da 1 yıllık yapılabildiği kaydediliyor.

  Türkiye’de sigorta yüzde 50 daha ucuza açılabiliyor

  Araçları uzun süre Türkiye’de bırakmayı düşünen gurbetçilerin de Türkiye’de araçlarına sigorta açtırmasının daha hesaplı olduğu kaydedilirken, Avrupa ülkelerine göre Türkiye’de yüzde 50 daha ucuz sigorta açılabildiği, Türkiye’de 12 Nisan 2017 tarihinde tavan fiyat uygulamasının başlamasının ardından, fiyatların yüzde 30, 40 oranında düştüğü belirtiliyor.  

  Mercedes E 280 için bir yıllık sigorta 200 Euro

  Araç fiyatları ile ilgili şöyle bir örnek verilmiş. Örneğin 'Mercedes E280 için 1 yıllık trafik sigortası bedeli Türkiye’de 800 TL civarında. Bu oran yaklaşık 200 Euro’ya denk geliyor, Avrupa’da bu tarz bir araca azami düzeyde bir sigorta yaptırmanın ise yıllık fiyatların bu tutarın çok çok üzerinde.

  13 Ekim2015’de resmi gazetede yayınlanan kararla ‘Türkiye Gümrük Bölgesine getirilen kişisel kullanıma mahsus kara taşıtlarına, yirmi dört ay’ geçici ithalat izni verildi. Böylece yurtdışından Türkiye’ye getirilen arabalar, 2 yıla kadar Türkiye’de durabiliyor. Değişiklik öncesinde bu süre 6 ay idi.


   
  Arti33

  Günün Öne Çıkanları

  Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Bakır, "Kenenin cımbızla, parçalamadan ve ezmeden bir seferde çıkarılması lazım" ...
  Akit yazarı Burak Karen, gurbetçi Türklerin Almanya'da 100 milyar avroları olduğunu belirterek, "Erdoğan’ın bir işaretiyle paralar ...
  PARİS – Avrupa Birliği (AB) içerisinde Schengen serbest dolaşım sisteminin iptali olasılığı gün geçtikçe somutluk ...

  Bunlarda ilginizi çekebilir

  ©2002 -2018 SılaYolu.com Tüm Hakları Saklıdır.

  Sıla Yolu.com. Almanya ve Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımıza 'Silayolu Rehberi olma misyonu üstlenmiş ve bu sorumlulukla hayata geçmiş bir websitesi olarak yola cıkmıştır.

  Avrupa'da kendi alanında 2002'den bu yana 1 Numara olan SilaYolu.com Avrupa'da en çok ziyaret edilen internet portallarından bir tanesidir.

  • info@silayolu.com 
  • Hotline: 01805 47 44 66

  Çözüm Ortaklarımız

  Please publish modules in offcanvas position.