Köşe Yazıları
  Post on Jan 26, 2019

      

        THY buna neden ortak oluyor?

  Köşe Yazıları
  Post on Jan 09, 2019

  Geçmiş yıllarda olduğu gibi yeni yılda da Almanya’da yaşayan insanımızın sadece Türk hukuku ...

  Köşe Yazıları
  Post on Sep 06, 2018

  Tam 35 yıl, bunun son 10 yılındaFransa-İtalya-Yunanistan ve Türkiye güzergahını takip ederek ...

  Köşe Yazıları
  Post on Sep 06, 2018

  Almanya ile sürekli gerilim yaşanması, bu ülkedeki milyonlarca Türk kökenli vatandaşı çok zor ...

  Köşe Yazıları
  Post on Apr 09, 2018

  Değerli dostlarım, yeni bir güne başlarken kaleme aldığım bu makalemi Osmanlı’nın izlerinin en ...

  Köşe Yazıları
  Post on Mar 26, 2018

    Değerli dostlarım,Daha önceki yazılarımda da sosyal paylaşım sitelerine değinmiştim. Gelişen ...

  Sosyal paylaşım sitelerindeki bağımlılığa dikkat

  Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
   

    Değerli dostlarım,Daha önceki yazılarımda da sosyal paylaşım sitelerine değinmiştim. Gelişen ortamlarda edindiğim izlenimlerden dolayı bu konuya tekrar değinme gereği duydum. İletişim çağında olduğumuz bu yüzyıl da iletişim sitelerinin günlük hayattaki önemini sizler gayet iyi biliyorsunuz.

   

      Sosyal paylaşım sitelerinin Facebook, Twitter, WatsApp v.s. birçok faydalı yönlerini sayabiliriz. Birkaç örnek vermek gerekirse bu siteler sayesinde anında birilerine ulaşmak çok kolay. Örneğin merak ettiğiniz ve uzun süre görüşemediğiniz bir arkadaşınızın adını siteye verdiğinizde ya da bir başka arkadaşınız size bu yolla rahatça ulaşabiliyor. Türkiye'ye izine gittiğinizde hangi şehirde kaldığınızı, eğer otelde de kalıyorsanız otelin adını yazarak uzun süre görüşemediğiniz bir arkadaşınız bakmışınız ki sizi ziyaretinize gelmiş. Dünyadaki gelişmeleri nerede olursanız olun anında cep telefonu (internet bağlantılı) kullanarak öğrenmek çok kolay. Günlük hayatı kolaylaştıran bir iletişim olduğunu da hepimiz kabul ediyoruz.

         Sohbet ortamları yok oldu

   Bir de diğer yönünü yani olumsuz yönünü ele alalım. Eskiden birkaç arkadaş buluşunca koyu bir sohbet ortamı olurdu. Cep telefonlarına internetin girmesiyle birlikte bu sohbetler artık aranır oldu. Yetişkinlerde de bu durum aynı vaziyette, bir sohbet ortamı olsun istiyorsun bir de bakıyorsun ki, biri cep telefonunu almış kafayı etrafa dahi çevirmeden dalmış ki dünyadan bir haber. O'na bakan diğerleri de ya sohbetten kalkıp başka bir masaya kalkmak durumunda yada eğer cep telefonu varsa (internet bağlantılı) aynı durum O'nun için de geçerli oluyor. En büyük tehlikenin de çocuklarımız için olduğunu hepimiz fark ediyoruz. Sabah yatağından kalkan birçok çocuk ve genç yaştakiler, ne yazık ki kahvaltı dahi yapmadan ilk yaptıkları iş, cep telefonuna sarılıp annenin bütün kahvaltı yap (oğlum yada kızım) uyarılarına kulak dahi asmıyorlar. Akşam uyku vakitleri gelince çocukları internet sitelerinden ayırmak yine ayrı bir sorun. Peki bu internet bağımlılığı nasıl önlenir? Uzmanların bu konuda daha aktif olarak uyarıcı programlarla konuyu ele alarak tehlikenin boyutunu anlatmaları sağlanmalı. Burada sivil toplum teşkilatlarına da önemli görevler düşüyor. Konuya ilişkin organizeler tertipleyerek, bu durumu asgariye indirmenin yolları araştırılmalı. Bu durum artık bir bağımlılık haline geldi. Bazı stk’lar bu konuya ilişkin uyarıcı programlar yapılıyor; fakat, yeterli ilgi olup olmadığı ayrı bir tartışma konusu. Yazılı ve görsel Medya da bu durumu daha aktif uyarıcı programlar yaparak bir nebze olsun faydalı olabilir.

     

         Kullanıcı sayısı giderek artıyor   

     Bu konuda yasaklamak ise tamamen yanlış, bu yanlış karar olumsuzluğu daha da özendirir. Anlatmak istediğim, internetin bilinçli bir şekilde kullanılması yönündedir.  

  Ne yazık ki, sosyal paylaşım siteleri üzerinden birbirlerine hakaret ve restleşmeler de can sıkıyor. Bu siteleri kullananlar sanal alemde olduklarını unutmasınlar. Yazdıklarını paylaşmadan  önce iyi düşünmeliler. Yoksa bu sözler hakaret davalarına kadar da gidebiliyor. 

     İnternet sitelerinden edindiğim bilgilere göre; sosyal paylaşım sitelerinin sadece Facebook ve Twitter'den ibaret olmadığını, dünyada büyük ve küçük 500 civarında sosyal paylaşım sitelerinin olduğunu öğrenince doğrusu şaşırdım. Facebook'un toplamda 2 milyar 100 milyonun üzerinde kullanıcısının olduğunu, Twitter üye sayısını ise birçok sitede farklı sayılar gördüm, ortalama 300 milyonun üzerinde üyesi sayısı veriliyor. LinkedIn ve Google+ önemli üye sayılarına sahip. WatsApp, Instagram ve Snapchat da önemli bir kullanıcı ağına sahip. Dünya’nın en önde gelen vido platformu YouTube ise 1 milyar 500 milyon kullanıcı sayısı olduğu belirtiliyor.     Kısacası 7,5 milyar nüfuslu dünya’da 4 milyarın üzerinde internet kullanıcısının mevcut olduğunu öğrenince şaşırdığımı belirteyim. Sosyal paylaşım siteleriyle yani bu sanal alemde her branşdan insanların ilgilendiği görülüyor.

  Ali Osman DOĞAN

  This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  Günün Öne Çıkanları

  Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Bakır, "Kenenin cımbızla, parçalamadan ve ezmeden bir seferde çıkarılması lazım" ...
  Akit yazarı Burak Karen, gurbetçi Türklerin Almanya'da 100 milyar avroları olduğunu belirterek, "Erdoğan’ın bir işaretiyle paralar ...
  PARİS – Avrupa Birliği (AB) içerisinde Schengen serbest dolaşım sisteminin iptali olasılığı gün geçtikçe somutluk ...

  Bunlarda ilginizi çekebilir

  ©2002 -2018 SılaYolu.com Tüm Hakları Saklıdır.

  Sıla Yolu.com. Almanya ve Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımıza 'Silayolu Rehberi olma misyonu üstlenmiş ve bu sorumlulukla hayata geçmiş bir websitesi olarak yola cıkmıştır.

  Avrupa'da kendi alanında 2002'den bu yana 1 Numara olan SilaYolu.com Avrupa'da en çok ziyaret edilen internet portallarından bir tanesidir.

  • info@silayolu.com 
  • Hotline: 01805 47 44 66

  Çözüm Ortaklarımız

  Please publish modules in offcanvas position.